31 Aralık 2013 Salı

Renkli, huysuz bir dünya

Engin Alkan’ın yazıp yönettiği “Huysuz”da, Moliere’in renkli dünyasının sıvası çatlamış ve renkleri özgürlüğüne kavuşmuş bir versiyonu ile karşılaşıyoruz

Erdem Şimşek
Engin Alkan’ın yazıp yönettiği ve başrolünde oynadığı Huysuz, Moliere’in “Huysuz” karakterini canlandıran ancak son günlerini huzurevinde geçiren bir adamın, üzerine giydiği anılarla döndüğü geçmişin hikayelerini anlatıyor. Doktorlara ve hayali hastalıklarına çok düşkün bir babanın kızını da bir doktorla evlendirmek istemesi üzerine gelişen olaylar, babanın baskın tutmak istediği isteklerine karşı, evin içindeki her karakterin farklı düşler kurması ile ortaya çıkan çatışmalar üzerinden ilerliyor. Beş farklı Moliere komedisinden yola çıkılarak yazılan oyunda Engin Alkan, tiyatronun “yaşayarak” oynandığı zaman nasıl büyüleyici bir hal aldığının çok somut bir örneğini sergiliyor. Hizmetçi rolündeki BKM Mutfak ekibinden tanıdığımız Büşra Pekin de oyunu yukarı taşıyan bir performans sergiliyor. Yarı çatlak, gel-gitli hizmetçi Anjelik rolündeki Büşra Pekin, oyunda tüm karakterlerle en doğrudan temasta bulunarak “tutkal” görevi üstleniyor. Evin gözü, kulağı Anjelik, herkesin kendi düşlerine kapıldığı dünyada her şeyin “farkında” kalan kişi olarak, oyunun ve seyircinin açık bilincini simgeliyor.

KARMAŞIK UYUM

Oyuncuların hepsinin başarılı olduğu oyun, prodüksiyon açısından da oldukça başarılı. Özellikle Tomris Kuzu’nun tasarladığı kostümler, karakterlerin canlandırdığı rolün kendisi gibi üzerlerine oturuyor. İki perdelik oyunun ilk yarısında daha yüksek tempo, daha değişken, sürprizli bir oyun izliyoruz. İkinci perdede bu tempo biraz düşse de iletişim sürekli kılınarak seyirci sürekli olarak oyunun içinde tutuluyor. Yine oyunun içine dahil edilen klarnetçi de tüm bu her şeyin iç içeliğine müziğin de dahil edilmesini sağlıyor. Müzik demişken, oyun “müzikal komedi” olarak tanımlansa da oyunda diyaloglar daha baskın ve müzikal bölümler daha çok geçiş unsurları nitelİğini taşıyor.

- 26 Aralık 2013 tarihinde Yurt Gazetesi'nde yayınlanmıştır

0 yorum: